Matematik Neden Sevilmez? Matematiği Nasıl Severiz

Matematiğin sevilmemesi pek çok sebebe dayanabilen bazen sayısal yetenek eksikliğinden bazen ise derse karşı ön yargıdan karşılaşılan bir durumdur.

Matematiği Sevmeme Nedenleri

Genel olarak matematiği sevmeme nedenleri arasında aşağıdaki sebepler yer almaktadır:

  • Matematik eğitimi veren öğretmen ile öğrenci arasında iyi bir ilişki oluşmazsa ve öğretmen öğrenciye dersi sevdirmeyi başaramazsa bu durumda öğrenci matematiği sevmemekte ve derste başarısız olacağı ön yargısı ile matematiğe karşı ön yargılı davranmaktadır.
  • Matematiğin zor ve sadece çok zeki insanların yapabileceği bir alan olarak gösterilmesi çocuklarda matematiğe karşı ön yargılı bir tutum başlatmaktadır.
  • Dersi öğrenirken ve pratik yaparken öğrencinin kendi öğrenme stratejisini oluşturmaması matematik alanında istediği başarıyı elde edememesine ve matematiği sevmeme durumuna neden olmaktadır. Her dersin öğrenilmesi için farklı öğrenme metotları vardır. Bunun dışında herkesin bir dersi öğrenirken izlediği yol ve yöntem de birbirinden farklıdır. Bu nedenle kendi öğrenme stratejisini oluşturma bir kişinin matematiği nasıl çözeceğini anlamış olması demektir.

Matematiğin Sevilmesi İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuz ya da siz matematiği sevmiyorsanız matematiği sevmek için başta bir çalışma stratejisi belirleme, matematiğin zor ve öğrenilmesi güç bir ders olduğuna dair ön yargının kırılması ve matematiksel yeterliliklerin kazandırılması yollarını izleyerek matematiği sevme yöntemleri uygulamanız kafi olacaktır. Yine çocuğunuzda ya da kendinizde matematiğe karşı olumlu bir tutum geliştirirseniz bu durumda çocuğunuzun ya da kendinizin matematiği sevmesini sağlayabilir ve derse karşı olan ön yargılarınızı kırarak matematik çalışırken ya da matematik soruları çözerken keyif alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir