Personel Motivasyonu Nasıl Sağlanır

İş yerinde verimin artmasının temel nedenlerinin başında, çalışanın moral ve motivasyonu yer alır. İş yerindeki motivasyon seviyesi arttıkça iş verimi artar ve huzurlu bir ortam oluşur. Peki personel motivasyonu nasıl sağlanır

Yine bu motivasyonu elde etmek ve arttırmak da yöneticinin görevidir. Her şeyden önce çalışanın yöneticiye ulaşıyor olması ve yöneticinin çalışanlarının endişelerini, işle ilgili sorunlarını dinliyor olması önemlidir.

Çalışanların üzerlerindeki iş yükünü hafifletmek için yöneticinin görev paylaşımını doğru ve adaletli yapması önemli ve gereklidir.  Çünkü çalışanın moral ve motivasyonunun düşmesinin en önemli nedenlerinin başında kişiye düşen iş dağılımının fazla olması gelir.

Yöneticinin çalışanın hatalarında, onu üzmeden uyarması iyi iletişim ve ortam için gereklidir. Bu şekilde çalışanın, hata yaptığı için düşen motivasyonu düzelecektir. Yöneticiler iş yerinde sıkıcı ve baskıcı bir ortam yaratmamalıdırlar.

Gerektiğinde eğlenceye dönüşebilen bir ortam olması, yine çalışan moralinin yüksek olmasına ve iş yerine istekli gelmesini sağlayacaktır. Bunun için ise, iş yerinde veya iş dışında ufak etkinlikler ve kutlamalar organize edilebilir. Bu tür aktiviteler çalışanların üzerindeki stresi azaltacak ve daha rahat çalışmalarını sağlayacaktır.

Çalışana verilen bir işte başarılı olması durumunda yönetici tarafından takdir edilmesi ve önemsendiğini hissettirmesi ya da ödüllendirilmesi de yine motivasyon için önemlidir.

Grup çalışmalarında yönetici ve çalışanların bir arada fikir alışverişinde bulunulan bir ortam oluşturulması da, iş yerindeki birlik olgusunu güçlendirecek, motivasyon ve huzuru arttıracaktır.

Çalışanın iş ile ilgili öneri ve fikirlerini yöneticinin dinliyor olması da iş yerindeki konumuna verilen değerin göstergesidir. Yine çalışanların doğum günlerinde iş yerinde ufak bir kutlama organize edilmesi de çalışanların motivasyonunu yükseltecek ve kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır.

 

Personel Motivasyonu Nasıl Sağlanır” için bir yorum

  • Kasım 29, 2018 tarihinde, saat 4:21 pm
    Permalink

    Personele makina robot muamelesi yapmazsanız motivasyon çok güzel sağlanır

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir