Amniyon Sıvısının Az Veya Fazla Olmasının Etkileri

Hamilelik süresinin başlaması ile birlikte bebekler su dolu bir kesenin içinde yaşamaya başlar. Dışı zar ile kaplı olan bu kese amniyon kesesi içindeki sıvı da amniyon sıvısı olarak adlandırılır. Amniyon kesesi, bebeği dış etkenlere karşı korur ve organ gelişimi için destekler. Amniyon sıvısının az veya fazla olmasının etkileri ise anne ve bebek sağlığını büyük oranda etkiler.

Amniyon Sıvısının Az Olması

Her on hamileden üçünde amniyon sıvısı istenilen düzeyden daha azdır. Amniyon sıvısı, rahim içinde gelişme geriliği, miad aşımı, böbrek ve idrar yolundaki enfeksiyonlar gibi durumlardan dolayı azalabilir. Ancak sebebi bilinmeyen amniyon sıvısında azalma da görülmektedir.

Amniyon sıvısının az olması anneler tarafından anlaşılmaz, ultrason cihazları tarafından belirlenir. Eğer doğum yakınsa ve amniyon sıvısında ciddi bir azalma söz konusuysa doğum başlatılır.

Amniyon Sıvısının Fazla Olması

Her on hamileden ikisinde amniyon sıvısının fazla olması görülmektedir, şeker hastalığı amniyon sıvısını arttırabilir aynı zamanda bebeklerde kalp yetmezliği olması, yutkunma problemleri, sindirim sisteminde yaşanan sorunlar da amniyon sıvısını çoğaltabilir.

Tanı ultrasonla belirlenir ancak rahim içi kasılmalar, karın bölgesinde şiddetli ağrı ve sertleşme durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sıvıyı azaltmak için ilaç tedavisi başlatılabilir ya da amniyosentez uygulaması yapılabilir bu sayede anne adayları rahatlar ve bebekler sağlığına kavuşabilir.

Amniyon sıvısı haftalara göre değişim gösterir ve sürekli kendini yeniler. Bir hafta fazla ya da az olan amniyon sıvısı gelecek hafta normal seviyeye gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir