Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Hamileyseniz bebeğinizin gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalar ve vitaminleri düzenli olarak almanız gerekmektedir.

Hamile Kadınların Yemesi Gereken Gıdalar

Hamile kadınlar balık, et, yağ, yumurta, karbonhidrat, meyve sebze ve süt ürünlerini iyi dengelenmiş bir diyet içerisinde tüm besin gruplarını içerecek şekilde tüketmelidir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı içerisinde hamile kadınların yemesi gereken besinler genel olarak şu şekildedir:

  1. Folik Asit İçeren Gıdalar

Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin gelişimi için kadınların folik asit içeren besinler tüketmesi çok önemlidir. Bebeğin sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayan folik asit ya da B9 vitamini spina bifida, yarık dudak ve yarık damak gibi defektleri önlemeye yardımcı olmaktadır. Folik asiti yoğun olarak içeren besinler fasulye, yeşil sebzeler, arpa, mercimek, pirinç, bezelye, meyvedir.

  1. Demir İçeren Gıdalar

Eğer anne karnında bebek gelişimi için ne yemeli diye merak ediyorsanız plesantanın iyi bir şekilde beslenmesi için hamile kadınlar demir bakımından zengin besinleri tüketmelidirler. Demir açısından zengin besinler ıspanak, müsli, yeşil sebze, çilek, kepekli ekmek ve brokolidir. Demir içeren besinleri tüketirken C vitamini de tüketirseniz vücudunuz demiri daha iyi absorbe edecektir.

  1. Çinko ve Kalsiyum İçeren Gıdalar

Embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayan bu mineralleri gıdalar ile birlikte tüketebileceğiniz gibi takviye olarak da alabilirsiniz.

  1. Lifli Gıdalar

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve hamilelik boyunca oluşabilecek kabızlık sorununun üstesinden gelmek için lifli gıdalar tüketebilirsiniz. Bu lifli gıdalar arasında özellikle çilek, ananas, şeftali, karpuz, armut gibi meyveler ve tahıllar gibi lif bakımından zengin gıdalar yer almaktadır.

  1. Protein İçeren Gıdalar

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için protein bakımından zengin gıdaları tüketmenizde fayda vardır. Et, süt, yoğurt, tavuk, balık gibi gıdaları gebelikte tüketilmesi gereken yiyecekler tüketmeniz bebeğinizin gelişimine yardımcı olacağı gibi daha az stresli ve kendinizi daha zinde hissettiğiniz bir gebelik yaşamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir