Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde sık sık görülen hıçkırığın genelde mama kullanılması sonucu oluştuğu düşünülür ama bu doğru değildir. Peki bebeklerde hıçkırık nasıl geçer ?

Yeni doğan ya da ayında olan bebeklerde hıçkırık görülmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Mide dolunca bebeklerin sindirim sonrası gösterdiği tepki hıçkırıktır. Bu bir reflekstir. Bebeğin sırtını okşamak, hafif sallamak iyi gelse de hıçkırığı geçirecek kesin bir çözüm yoktur. Çocuğa bir kaşık su verilse dahi hıçkırık geçmez. Bu yüzden doğal olarak geçmesini beklemenizi gerektiren bir durumdur.

Sindirimin Doğru İşlediğine İşarettir

Bebeklerde hıçkırığın nedeni sindirim olumlu olarak sağlandığının göstergesidir. Bu iyi bir şeydir. Bebeği rahatlatmak için dik konumda tutabilir, gerekirse emzirerek hıçkırığın geçmesi sağlanabilir. Ama bebeklere su ya da limon verilmesi doğru değildir. Çünkü bu daha fazla zarara neden olabilir. Antikolik özelliği olan biberonların tercih edilmesi, sıvı tüketiminin artmasının teşvik edilmesi gerekir.

Hastalık Belirtisi Değildir

Bebekler daha annelerinin karnında hıçkırmaya başlar. Yani 4 aylık bir fetüs hıçkırmaya başlayabilir. Bu sürecin iyi takip edilmesi bebeğin hıçkırdığının anlaşılmasını sağlar. Hıçkırmak kalp ve akciğerlerin gelişmesini sağlar. Bu yüzden iyi birşeydir. Diyaframdaki ani kasılmaların ismi olan hıçkırık bazen uzun sürebilir. Mide şiştiği için bu kas harekete geçer ve miniğiniz bir gelişim adımı daha atar. Yani bebeklerin hıçkırması normal mi diyen bir annenin bu konuda endişelenmesi, gayet doğal ve sağlıklı gelişim gösteren bebeğini sevip okşaması yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir