Bypass Ameliyatından Sonra cinsel yaşam problemleri

By-Pass Geçirdim ve Ereksiyon Problemlerim Var. Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Kan dolaşımının sağlıklı olduğunun göstergesi olan ereksiyon, erkekler için önemlidir. Bazen bypass sonrası ereksiyon problemleri yaşanabilmektedir.

Yaşam kalitesinin göstergelerinden olan ereksiyon, bypass sonrası ereksiyon problemleri yaşandığında psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen bir şeylerin olduğuna işaret eden ereksiyon problemleri, bypass sonrası da görülüyor. Hastalar operasyondan sonra bu konuda konuşmaktan kaçınır. Oysa çoğu hasta aynı problemleri yaşar. Ameliyattan 8 hafta sonra cinsel yaşama dönülmesine izin veren doktorlar, öncelikle hastanın güvenliğine önem verir.

Cinsel Aktivite Sırasında Kalp Krizi Korkusu Yaşanıyor

Çok düşük bir ihtimal olsa da cinsel aktivite sırasında kalp krizi riski vardır. Hasta bunu sürekli düşünür ve pek çok faktörden dolayı cinsel aktivite sorunları yaşayacağını düşünür. Kalp krizi geçiren bir hastanın bir hafta sonra hafif egzersizlerle normale dönmeye başlar. Kalp üzerinde tıkalı bir damar varsa bunun da iyileşmesinden sonra 2 ay içinde cinsel aktiviteye izin verilir. Hastaların kalp ameliyatı sonrası ereksiyon sorunu yaşaması durumunda bu konuyu doktorlarına açmaları tavsiye edilir.

Herkeste Durum Farklı

Doktorların iki kat merdiven çıkmakla eşdeğer tuttuğu cinsel aktivite fiziksel olarak birçok stres durumundan daha az zararlıdır. Ama her hastada farklı etkiler görülebilir. Sürekli stres altında olan ve bazı ilaçların yan etkisi olan kalp operasyonu sonrası cinsel sorunlar, hastanın hekimine bildirmesi gereken konular arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir