Çocuklarda göz tembelliği tedavisi kaç yaşına kadar yapılır

Çocukları Bekleyen Sinsi Tehlike ‘Göz Tembelliği’

Çocuklarda sık sık görülen ve ciddi bir probleme neden olan göz tembelliği tedavi edilmezse, 7 yaşından sonra  bir daha tedavi edilemiyor.

Aileler tarafından geç fark edilen göz tembelliği birçok çocuğun hayatını etkileyebiliyor. Göz tembelliği çocuklarda 7-8 yaşına kadar tedavi edilebiliyor. Göz tembelliği nedeniyle meslek seçiminde ciddi sorunlar yaşayan, yetişkinlik döneminde polis ya da asker olamayan birçok çocuk vardır.

5 Yaşından Önce Tespit Edilmeli

Tedavinin başarısında yer alması gereken tespitin, 5 yaş civarında yapılması gerekir ve böylece gözün görüş sorunlarının ortadan kalkması hedeflenir. Pilotluk gibi mesleklerde önemli olan keskin görüşün korunması için çocuklarda bu yaştan önce mutlaka teşhisin koyulması gerekir. Çocuklarda göz tembelliği ailenin dikkati söz konusu olduğunda başarılı biçimde tedavi edilebilen hastalıklardandır. Bu yüzden ailenin dikkati büyük önem taşır.

Çocuğun Bilinçlendirilmesi Lazım

Çocuklar için bu yaşlarda göz muayenesi bir sorun olabiliyor. Çocuğun durumu kabullenmemesi, 9 yaşına kadar görme sisteminde belirli bir değişikliğin olmaması dikkat çekici bir detaydır. Öte yandan bir gözü kapatıp diğerini açık bırakma çalışmaları çocuklarda başarılı biçimde sonuçlanmaz. Çünkü çocuklar bu durumu tercih etmeye pek de meyilli değildir. Gözü kapamanın yanında bunu yaparken çocukları farklı bir işle görevlendirmek, resim yaptırmak ya da boya yaptırmak son derece önemlidir. Çocuklarda göz tembelliği tedavisi için son derece önemli olan erken tespit, birçok kişinin hayatını kurtaracaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir