Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Çözüm Yolları

Yüksek ateş; özellikle bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla rastlanılan bir problem olmakla beraber anne ve babaları tedirgin eder.

Yüksek ateşe zemin hazırlayan faktörler arasında grip ve soğuk algınlığı yer almakla beraber genetik faktörler de yüksek ateş oluşmasına sebep olur.

Çocukların ateşli havale geçirmesi beyinde ciddi hasarların oluşmasına ve ilerleyen yıllarda farklı sorunlar yaşamalarına sebep olabilir. Anne ve babaların ateşli havale konusunda çok dikkatli olması gerekir.

Vücudu gevşeyen ve gözlerini belli bir noktaya diken çocuklarda, ateşli havale görülme riski yüksektir. Özellikle, altı ay ve altı yaş içerisindeki çocuklarda, ateşli havale riski çok daha yüksektir.

Çocuklarda Yüksek Ateş Durumunda Yapılması Gerekenler

Küçük çocuğu olan anne ve babaların yüksek ateş konusunda tedbirli olması gerekir. Herkesin evinde mutlaka bir adet dijital derece olmalıdır. Çocuğunun ateşini ölçmek isteyen anne babaların bu işlemi kulaktan yapması gerekir. Makat ve koltuk altı ateş ölçümleri de başarılı sonuçlar verebilir.

Buna ek olarak, ideal bir ısı ölçümü için kıyafetlerin terli olmaması ve kıyafetlerin çıkartılmasının ardından en az üç dakika beklenmesi şarttır.

Yüksek ateş durumunda çocukların kıyafetlerini çıkartmak ve ılık duş yaptırmak, başarılı bir yöntem olacaktır. Buna ek olarak, yüksek ateşe sahip çocukların asla yan yatırılmaması gerekir. Çünkü, bu tip durumlarda, ağız salgılarının akciğere kaçma riski yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir