Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Dikkat dağınıklığı pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilen ve bireyleri hayatlarının her alanında olumsuz olarak etkileyen bir sorundur.

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat dağınıklığı herhangi bir işe uzun süre konsantre olamama ve elinizdeki iş ile olan bağlantınızın kopmasıdır. Bu nedenle okulda çok uzun süre derse konsantre olamayıp kendinizi hayaller alemine dalarken bulabilirsiniz ya da dikkat dağınıklığı nedeniyle işinize konsantre olamayıp işinizdeki görevlerinizi aksatabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı Çözüm Yolları

Dikkat dağınıklığı sorunundan şikayetçiyseniz günlük hayatınıza katacağınız birkaç yöntem ile dikkat dağınıklığınızı azaltabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekildedir:

  1. Pomodoro Tekniğini Deneyin

Son yıllarda bu kadar çok gündeme gelmesinin ve pek çok kişinin bu tekniği uygulamasının nedeni dikkat dağınıklığını azaltma konusunda pomodoro yöntemin oldukça işe yarar bir yöntem olmasıdır. 25 dakika çalışma 5 dakika dinlenme süresi olarak 30 dakikalık periyotlar halinde yapacağınız seanslar ile elinizdeki işe konsantre olabilirsiniz.

  1. Stresi Azaltın

Dikkat dağınıklığı günlük hayatınızdaki stresten kaynaklanıyor olabilir. Hayatınızdan stresi tamamen çıkaramasanız da stres seviyenizi kontrol altında tutarak dikkat dağınıklığınızı azaltabilirsiniz. Örneğin eve geldiğinizde bir bardak bitki çayı içerek ve biraz kitap okuyarak günün stresini azaltabilirsiniz.

  1. Beslenmenize Dikkat Edin

Sağlıklı beslenme her alanda olduğu gibi dikkat dağınıklığı azaltma yöntemleri açısından da etkili olan bir yöntemdir. Dengeli ve yeterli beslenme daha uzun süre elinizdeki işe konsantre olmanızı sağlamada size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir