Doğum Kontrol Hapının Yan Etkisi Var mıdır

Kullandığım Doğum Kontrol Hapının Bir Yan Etkisi Var mıdır?

Kadınların adet düzeni ve doğum kontrolü için kullandıkları doğum kontrol haplarının yan etkileri yıllardır tartışılır.

Her ne kadar doğum kontrolü için tercih edilen kullanılsa da birçok kadın kullandığım doğum kontrol hapının bir yan etkisi var mıdır merak eder. Yapılan araştırmalar doğum kontrol haplarının vücut tüylenmesi, mide bulantısı, adet kanamasının azalması gibi bir çok etken söz konusu olabilmektedir.

Düzenli kullanılmadığı sürece kullanılmasının bir anlamının olmadığı bilinir. Meme kanserine neden olduğu bilimsel bir kesinlik ifade etmediği için net olarak bilinmemektedir. Tabi bu durum kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişmektedir, sonuçta ilaçlar kimyasal ürünlerdir ve uzun vadede zararları olabilmektedir.

35 Yaşından Sonra Tavsiye Edilmiyor

Doğum kontrol haplarının 35 yaşından sonra kullanılması pek tavsiye edilmiyor. Bu yüzden kadınlar dikkatli olmalı ve bu yaştan sonra farklı doğum kontrol yöntemlerini doktorlarına danışarak denemelidir. Sigara içenlerde de doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Doğum kontrol haplarının zararları şunlardır:

  • Ani kanamalar,
  • Vajinada kuruma,
  • Göğüs ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Meme kisti
  • Damar tıkanıklığı
  • Damarlarda pıhtılaşma

Sigara İçenler Dikkat

Hem sigara içip hem de doğum kontrol hapı kullanan kişilerde yan etkiler daha fazla risk faktörü taşımaktadır. Sigara içenlerde yan etki olarak kan pıhtılaşma riski daha yüksek olabilmektedir. Özellikle günlük yaşamda karşımıza çıkan adet kanamaları ve ağrıları için tedavi edici olan ve kist sorunu olan kadınlarda tedavi amaçlı kullanılan doğum kontrol hapları son derece gelişmiş ve yararlı etkileri arttırılmıştır.  Kesinlikle doktorunuza danışmadan kendi başınıza doğum kontrol yöntemleri denemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir