Gebelik Muayenesinde Doktora Sorulması Gerekenler

Gebelik muayenesinde doktora mutlaka sorulması gerekenler heyecan ve panik yüzünden unutulabiliyor. Özellikle ilk muayenelerde unutkanlık daha çok görülüyor, hamileliğiniz hakkında gerekli olan tüm bilgileri öğrenebilmek ve sağlıklı bir gebelik geçirmek için doktora sormanız gereken soruları sizin için hazırladık.

Muayene Aralıkları Nasıl Olmalı?

Bir sonraki muayene tarihini öğrenmek annelerin içini rahatlatacaktır. Bu sayede muayene tarihlerini kaçırmazsınız ve sık sık hastaneye gitmek zorunda kalmazsınız.

İlaçlara Devam Edilmeli Mi?

Hamilelik ile birlikte ilaç rutinleri de değişebilir. Pek çok ilaç hamilelik döneminde kullanılmaz bu nedenle doktorunuza kullandığınız ilaçlara edebilecek misiniz sormalısınız. Kullanılması uygun olmayan ilaçların muadillerini öğrenebilirsiniz.

Kronik Hastalıklar Gebeliği Etkiler Mi?

Kalıtsal hastalıklar ve aile üyelerinin ölümüne sebep olan hastalıklarla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer bebeğinize yansıyacak bir hastalık durumu varsa önceden önlem alınabilir ve doktorunuz tavsiyelerde bulunabilir.

Doktorunuz Hangi Doğum Yöntemini Tercih Ediyor?

Elbette doğum yöntemini seçmek için daha erken ancak bazı doktorlar normal doğuma teşvik ederken bazı doktorlar sezaryen doğum yanlısı olabilir. Doktorunuzla doğum yöntemi hakkında önceden konuşmak sizi rahatlatacaktır.

Yapılmaması Gereken Aktiviteler Var Mı?

Hamilelik öncesinde yaptığınız ancak hamilelik döneminde sakıncası olan aktiviteleri yapmak için doktorunuzdan izin isteyebilirsiniz. Ağır egzersiz ve antrenmanlar bebek sağlığını tehlikeye sokabilir.

İletişim Numarası Var Mı?

Gebelik hassas ve narin bir dönemdir dolayısıyla doktorunuzla iletişim halinde olmak ve en doğru bilgileri birinci ağızdan duymak rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir