Gebelikte Aşırı Bulantı Nasıl Geçer?

Gebeliğin ilk üç ayında görülen mide bulantısı kimi anne adaylarının günlük yaşamını etkileyecek hatta hastanede yatmasını gerektirecek kadar yoğun yaşanabilir. Anne adayları bu dönemde ağız yolu ile beslenemez ve yedikleri tüm besinleri kusabilir. Gebelikte aşırı bulantı nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olduğunuzda bulantılarınız hafifleyecek ve günlük yaşantınıza dönebilecek siniz.

Hiperemezis gravidarum yaşayan anne adaylarında vücut ağırlığının %5’i bulantı ve kusmalar nedeniyle kaybolur. Bu durum 4. Haftadan itibaren başlayabilir ve 20. Haftaya kadar sürebilir. Anne adayının beslenme düzeninde bozukluk olması, gebelik hormonları, psikolojik etkenler hamilelikte aşırı bulantı ve kusma durumuna sebep olabilir ancak kesin bir yargı bulunmamaktadır.

Aşırı Bulantı Ve Kusma Tedavisi

Gebelikte aşırı bulantı ve kusma kaynaklı olan yeme bozukluğu, bebeğin düşük kiloda doğmasına ve gelişim geriliği yaşamasına sebep olabilir. Bu nedenle hamilelikte aşırı bulantı ve kusma tedavisi olmak son derece önemlidir.

Aşırı bulantı ve kusma tedavisi için bunları yapabilirsiniz:

  • Yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır,
  • Demir ilaçları mide bulantısı yapabilir, eğer demir seviyeniz düşük değilse bir süre ara verebilirsiniz,
  • Lifli gıdalar ve sebze yemekleri tüketilmelidir,
  • Limon suyu ve doğrudan limon tüketiminden kaçınılmalıdır,
  • Hafif tuzlu tavuk suyu çorbası mide bulantılarına iyi gelecektir,
  • Sık sık ama az yemeye özen gösterin ve gün içinde karışık bir yeme düzeni benimsemeyin.

Beslenme alışkanlığını değiştirdiğiniz halde hamilelikte kusma şikayetiniz devam ediyorsa ilaç tedavisine başlanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir