Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilgi

Hamilelikte cinsellik hakkında bilinmesi gerekenler ile özel hayatınızda daha bilgili ve rahat olabilirsiniz. Gebelik döneminde cinsellikle ilgili herkesin bir fikri olacaktır, ancak kulaktan dolma bilgilere inanmadan önce bilimsel verilerle kanıtlanan bu bilgilere göz atmalısınız.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Halk arasında hamilelerin cinsel yaşama ara verilmesi gerektiği söylenir, bu süre bazen 3 ay bazen 9 ay olarak belirtilir. Ancak doktorunuz olumsuz bir durumdan bahsetmediği sürece gebelikte cinsel ilişki anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. İlişki sırasında salgılanan serotonin hormonu, bebeğin gelişimini destekler; endorfin hormonu ise annenin daha mutlu olmasını sağlar.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam eder sorusu da sıklıkla sorulur, aslında anneler hamile olduklarını bilmeden cinsel ilişkiye devam ederler dolayısıyla cinselliğin ilk aylarda düşüğe sebep olacağı doğru değildir. Daha önce düşük yapanların, düşük tehlikesi olanların, genital enfeksiyona sahip olanların ve servikal yetersizlik tanısı olanların cinsel ilişkiden uzak durması gerekebilir, bu süre kişiden kişiye değişeceği için doktordan bilgi almak gerekecektir.

Erken doğum riski, suyun gelmesi, vajinal kanamalar, düşük tehdidi ve baba adayı cinsel yolla bulaşabilecek hastalık taşıyorsa cinsel ilişkiye ara verilmelidir, aynı zamanda hamilelikte cinsel ilişki öncesi ya da sonrasında kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve yanma hissi oluşuyorsa doktorla görüşmek gerekecektir.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki hakkında yapılan araştırmalarda cinsel ilişkinin erken doğuma sebep olacağı konusunun doğru olmadığı kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir