Hamilelikte Oluşan Varisler Nasıl Geçer

Hamilelikte fiziksel değişimlere sıklıkla rastlanır, bazı değişimler anneleri mutlu ederken bazıları rahatsız edebilir. Hamilelikte varis oluşumu ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olduğunuzda derin bir nefes alacaksınız. Varisler, büyük çoğunlukla doğumdan sonra geçer ve kalıcı bir etki yaratmaz.

Rahmin ve bebeğin büyümesi, progesteron hormonunun damarları genişletmesi , kan miktarının artışı nedeniyle toplardamarlar gelişir ve cilt yüzeyinde görünür hale gelir. Hamilelikte varis en çok bacaklarda nadiren genital bölgede görülür ve kalıtımsal olabilir.

Hamilelikte Varis Nasıl Geçer?

Gün içinde sürekli ayakta kalan veya gün içinde hareketsiz bir yaşama sahip olan hamilelerde varis daha çok görülmektedir. Hamilelik döneminden önce varis şikayeti bulunmayan annelerde doğumdan kısa bir süre sonra varisler geçecektir ancak nadiren de olsa kalıcı bir rahatsızlığa da sebep olabilir.

Hamilelikte varis nasıl geçer sorusu anne adayları tarafından sıklıkla sorulur, bu dönemde radyofrekans ya da lazer gibi tedavilerden uzak durmak gerekir. Bunun yerine hayat tarzınızda değişiklikler yapabilir ya da hamileler için varis çorabı kullanabilirsiniz.

Varis çorabı kullandığınızda yeni varislerin oluşumunu engelleyebilirsiniz ancak doktorunuzdan izin almanız gerekecektir, yanlış kullanılan varis çorapları baskıya sebep olur ve rahatsızlıkları arttırır. Bunun dışında gebelikte varis tedavisi için bunları yapabilirsiniz:

  • Hafif tempolu yürüyüş yapın,
  • Sıkı kıyafetler giymeyin,
  • Sola doğru yatmaya özen gösterin,
  • Yatarken ya da dinlenirken ayaklarınızı yukarda tutun,
  • Uzun süre ayakta ya da hareketsiz olarak kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir