Hamilelikte Suyun Erken Gelmesinin Tehlikeleri

Hamilelikte amniyon zarının olması gereken tarihten önce yırtılması erken doğumu başlatıyor özellikle 34. Haftadan önce su gelmesi durumunda bebek sağlığı tehlikeye girebiliyor. Hamilelikte suyun erken gelmesinin tehlikeleri ise tüm anne adaylarında geçerli olduğu için daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Her on gebeden birinde suyun erken gelmesi durumu yaşanıyor. Suyun erken gelme nedenleri arasında; vajinal ve idrar yolu enfeksiyonu, ağır grip yaşanması, plasentadan kaynaklı sorunlar, çoğul gebelik ve anne adayının rahminin küçük olmasıdır.

Suyun Erken Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Vajinadan akıntı şeklinde su gelebilir, bu su damla damla gelebileceği gibi yoğun bir akıntı şeklinde de olabilir. Amniyon suyu aralıklarla gelebilir ya da bir anda boşalabilir dolayısıyla anne adayları her zaman dikkatli olmalıdır. Sarı, beyaz gibi açık renklere sahip olan bu su kokusuzdur ve idrardan ayırt edilebilir. Su gelmesi doğumun başladığının belirtisidir dolayısıyla en kısa zamanda hastaneye gidilmelidir.

Suyun erken gelmesi ile vajina ve rahim ağzındaki bakteriler, mikroorganizmalar ve virüsler doğrudan bebeğin ağzına girebilir ve bebeklerin direnç sistemi düşer. Aynı zamanda 34. Haftadan önce gelen su erken doğum belirtisi olarak kabul edilir. Bebekler bu hafta doğduklarında küveze koyulabilir ya da yoğun bakıma alınabilir.

36. haftadan sonra su geldiyse en geç 24 saat içinde doğum başlar ancak 24 – 36 haftalarda su geldiyse akciğer geliştirici iğne yapılır ve doğum geciktirilmeye çalışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir