Hemoroidin Geçmesi İçin Ne Yapmalıyım

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, son derece etkin bir tedavi yöntemi olmazsa kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklardan olan hemoroidin geçmesi için ne yapmalıyım merak ediyorsanız kesin çözümün cerrahi müdahale ile olduğunu söyleyebiliriz. İç ve dış hemoroid olarak bilinen basur çeşitleri kan pıhtılaşması sonucu ciddi ağrılara neden olur. Ayrıca dışkı yaparken, otururken zorlanma gibi birçok sorun da beraberine gelir. Kanamalar ve yaralar hastayı yaşamınan soğutabilir. Bunun için önleyici ve tedavi edici birçok tedavi yapılabilir.

Beslenme Yanlışları Var

Beslenme hataları hemoroidi tetikleyen faktörler arasında yer alır. Mesela sabah doğal dışkılama isteğinin ertelenmesi ve zorla kaka yapmaya çalışma basura neden olur. Aşırı baharatı, posasız beslenme de son derece zararlıdır. Tuvalette fazla ıkınma, ağır kaldırma, düzenli ve sağlıklı beslenme gibi birçok beslenme yanlışı söz konusu olur. Posa yönünden zengin beslenme, bol sıvı tüketimi, ağır egzersizlerden kaçınma gibi davranışlar basurun tetiklenmesini önleyecektir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken en önemli husus beslenme olmalıdır.

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid belirtileri arasında ilk dikkat çeken, makattan kanama sorunudur. Ağrılı dışkılama, makatta kaşıntı ve akıntı, makatta meme denilen şişlikler ve kanamalar basurun belirtileri arasındadır. Dışkılamadan sonra sıcak su uygulamasının yapılması, uzun süre oturmak ya da ayakta durmaktan kaçınılması iyi birer çözüm olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir