İlaçların Vücuda Zararları Nelerdir?

İlaçlar hastalıkların tedavisinde ya da bazı durumları kontrol altına almak için kullanılsa da ilaçların zararları vardır.

İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Eğer ilaçların zararları nelerdir diye merak ediyorsanız başta ilaçlar vücutta pek çok yan etki ve sorunun görülmesine neden olmaktadır. İlaçların zararlarını sizler için madde madde listeleyelim:

 • İlacın türü ya da hangi hastalık için kullanıldığından bağımsız olarak ilaçların karaciğer üzerinde direkt olarak etkisi vardır. İlaçlar karaciğer tarafından arındırılmaktadır. İlaç sonucu karaciğer dokusunda karaciğer kireçlenmesi meydana gelebilir. Karaciğer kireçlenmesi genel olarak ilacın karaciğere zarar vermemesi için karaciğer dokusunda kalsiyum birikmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır ve karaciğerin görevini yerine getirememesine neden olur.
 • Böbreklerde de ilaçların zararları yoğun olarak görülmekte olup; fazla ilaç kullanımı sonucu oluşan atıkların atılamaması sonucu böbrek yetmezliği sorununa yol açabilmektedir. Böbrek rahatsızlığının 1/5’i yüksek dozda alınan ilaçlar nedeniyle oluşmaktadır.
 • Antibiyotikler bağırsak ve mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Antibiyotik bağırsakta yer alan yararlı ve zararlı tüm bakterilerin ayırt edilmeksizin kontrolsüzce ölmesine neden olmaktadır. Bu da başta idrar yolu hastalıkları ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.
 • Nörolojik ilaçlar yüksek dozda ve uzun süreli kullanıldığı zaman bağımlılık yaratabilir ve kullanılmadığı zamanda yoksunluk hissi ve tekrar kullanma isteği oluşmasına neden olabilir.
 • Doğum kontrol ilaçları istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılsa da bu ilaç zararları arasında kilo artışı, adet düzensizlikleri, kronik bulantı gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Çok uzun süre gebelik önleyici ilaç kullanılması ise başta emzirme döneminde süt azlığı ya da gebe kalma ihtimalinin azalması gibi sonuçlara yol açabilir.

İlaçların Vücuda Zararları Nelerdir?” için bir yorum

 • Aralık 11, 2018 tarihinde, saat 8:13 am
  Permalink

  İlaçla olmuyor ilaçsızda olmuyor ayrıca ilaç bir sektör onun için işe birazda para yönünden bakmak lazım Allah yardımcımız olsun.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir