Kabızlık Acilen Nasıl Giderilir?

Çocuklarda kabızlık sorunu birçok kişi için kabus haline gelir. Yetişkinlerde de aynı problemlerin görüldüğü bu sorun, birçok sıkıntıya yol açar.

Sağlıksız ve kuru beslenmeden kaynaklanan kabızlık acilen çözülmesi gereken bir sorundur. Sıvı tüketimini arttırdığınız da kabızlığın düzelmeye başladığını görebilirsiniz. Çocuklarda ise durum farklıdır. Lifli gıdaların yeterince tüketilmemesi, sıvı alınmaması kabızlığın en büyük nedenidir. Acil durumlarda sindirimi hızlandıran bitki çaylarından destek alınabilir.

Kabızlığa Sinameki İyi Gelir

Kabızlığa iyi gelen bitki çayları arasında en etkilisi asırlardır kullanılan sinameki bitkisidir. Sinameki mükemmel bir etki göstererek kalın bağırsakları çalıştırır. Dışkılama öncesi bol sıvı tüketilmesi gerekir. Ayrıca mide ve karın ağrısı görülmesi çok normaldir. Bu ağrı sonrası dışkılama gerçekleşir ve normale döner. Katı gıdalar, siyah çay gibi ürünlerden kaçınmak gerekir.

Çocuklarda Kabızlık nasıl geçirilir

Bebeklerde poponun çatlamasına neden olan kabızlık çok sıkıntı yaratan bir sorundur. Zeytinyağı kullanarak bebeğin poposunun yumuşatılması, bir çay kaşığı zeytinyağı içerilerek bebeğin sindiriminin harekete geçirilmesi sağlanır. Zeytinyağı hakiki olursa anne sütü kadar yararlı olan bir üründür. Bu yüzden bebeklere güvenle verilebilir.

Bir diğer yöntem de çocuğa bol sıvı verilmesidir. Fast food tüketmek, abur cuburlar ve kola gibi zararlı gıdalar kabızlığa yol açabilir. Ekmeğin de çok sık tüketilmesi kabızlık yapar. Çocuğun da bol su tüketmesi, sıvı ihtiyacının karşılanması gerekir. Kabızlık geçiren gıdalar arasında lif içeriği yüksek olanlar önde gelmektedir.

Kabızlık Acilen Nasıl Giderilir?” için bir yorum

  • Şubat 16, 2019 tarihinde, saat 3:00 pm
    Permalink

    Bir kase yogurda 1 yemek kaşığı çekilmiş keten tohumuda kabızlığa birebirdir. Bunun dışında gün kurusuda iyi geliyor. Ben her yemekten sonra 1 tane yiyorum. En önemlisi ise bağırsak florasını düzenlemek. Probiyotikler hem kabızlık hemde ishalin oluşmasını önlemekte çok önemlidir

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir