Psikoloji Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik bozukluklar çağımızda en sık rahatsızlıklardan biri haline geldi. Peki, kendinizde psikolojik bir bozukluk olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Bu yazımızda size psikolojik bozukluklar ile alakalı olarak bilgi vermeye çalışacağız.

  1. Genetik Yatkınlığınız Varsa

Genetik yatkınlığınız varsa, yani yakın akrabalarınızdan herhangi birinde ciddi psikolojik sorun yaşayan bireyler varsa sizde de bu hastalıklar görülebilir. Ancak bipolar bozukluk ya da otizm gibi psikolojik bozukluklar %100 olarak genetik değildir. Fakat yakın çevrenizde bu rahatsızlıkları çeken kişiler varsa sizin de dikkatli olmanızda yarar var.

  1. Yakın Zamanda Kötü Bir Olay Yaşanmışsa

Çocukluk ya da yetişkinlik zamanları fark etmeksizin travma olarak da nitelendirilen olumsuz olaylar, psikolojik bozuklukların nedenleri arasında bulunmaktadır. Travmalar genel olarak aşırı panik ya da duygu kontrollerinde zorlanma gibi psikolojik bozukluklara yol açabilmektedir. Yakın zamanda büyük bir travma yaşadıysanız ya da geçmişte başınıza gelen bir olayı hatırladıysanız, bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

  1. Çevrenizde Değişim Olmuşsa

Çevreniz siz farkında olmasanız bile sağlığınız ile yakından ilişkilidir. Sosyal hayatınızda meydana gelen olumsuzluklar; örneğin bir arkadaşınız ile aranızın bozulması psikolojik sorunlarınızı tetikleyebilmektedir. Bir anda mutluyken sonrasında kendinizi toparlayamayacak kadar mutsuz hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlar psikoloji bozukluğunun anlaşılmasında büyük yardımcılardır. Unutmayın ki psikolojik rahatsızlıkların tıbbi olarak çözümleri vardır. En kısa zamanda bir uzmana danışarak, sorunlarınızı çözmek açısından önemli bir adım atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir