Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz?

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek istiyorsanız sizinle paylaşacağımız sağlıklı beslenme önerilerini uygulayabilirsiniz.

  1. Mevsiminde Yetişen Gıdaları Tüketin

Sağlıklı beslenme konusunda en önemli olan ancak çoğu kişinin atladığı konu mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri tüketmektir. Yazın yetişen besinleri kışın reyonlarda görüyorsanız bu onların hormonla yetiştirildiğini gösterir ve bu gıdaların besleyici değeri çok düşüktür. Bu gıdalar yerine her mevsimde yetişen gıdaları takip edip bu gıdaları tüketmeniz sağlıklı beslenme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

  1. Hazmı Kolay ve Besleyici Gıdalar Tüketin

Hazmı kolay gıdalar tükettikten sonra şişkinlik hissi yaratmayan ve sindirim sistemi sorunlarına yol açmayan gıdalardır. Besleyici gıdalar ise düzenli olarak tükettiğinizde günlük almanız gereken vitamin – mineral ihtiyacının çoğunu sağlayan gıdalardır. Bu gıdalara örnek verecek olursak kinoa, chia tohumu, keten tohumu, yoğurt, kırmızı meyve – sebzeler, kök sebzeler vs. gıdaları örnek verebiliriz.

  1. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Piyasada pek çok yağ kaynağı vardır. Bu yağ kaynakları içinde en az rafine edilmiş ve besleyiciliği en yüksek olan yağları tercih etmeniz sağlıklı beslenme önerileri arasında yer almaktadır. Örneğin ayçiçeği yağı yerine sızma zeytinyağı tüketmeniz, avokado, hindistancevizi gibi yağları tüketmeniz vücudunuza iyi gelecektir. Aynı şekilde kaliteli ve katkısız bir tereyağı da son derecede yararlıdır.

  1. Her Öğün Yeşillik Tüketin

Yeşillikler içerdikleri E vitamini ve antioksidanlar ile vücudunuzdaki zararlı bileşenlerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlayan gıdalardır. Bunun için sağlıklı beslenme için yiyecekler arasında yer alan yeşillikleri her öğünde salata olarak ya da sade olarak bir miktar tüketmeniz kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir