Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız

Kalıcı kilo kaybı için sağlıklı beslenmenin yaşam tazı haline gelmesi gerekmektedir. Kendini uzun süre aç bırakarak sıkı diyetler yapmak, vücuttaki yağ kaybına değil, vücudun kısa süreli su kaybına neden olur. Peki, sağlıklı zayıflamak için neler yapılmalı?

* Yemek yeme süresi en az 15-20 dakikaya yayılmalı, yavaş ve iyice çiğneyerek yapılmalıdır.

* Yemekleri pişirirken haşlama, ızgara ve buharda pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.

* Yağlı etler ve yağlı balıklar tüketilmemelidir. Her türlü sakatattan uzak durulmalıdır. Bir öğündeki kırmızı et ve beyaz et tüketimi, 3 köfte büyüklüğünü geçmemelidir. Etli yemek pişirirken ayrıca yağ eklenmemelidir.

* Tahıllar daha fazla tüketilmelidir. Bir kase çorba günlük bir öğünde sofrada mutlaka olmalıdır. Çorbayla başlanan bir yemekte doygunluk hissi daha hızlı oluşacağından iştah azalacaktır. Çorbanın ardından sebze ağırlıklı bir yemek tercih edilmelidir. (Yemeğin suyu tüketilmemelidir.)

* Yemeklerden 15-20 dakika önce 1-2 su bardağı su içilmesi doygunluk hissini arttırır. Diyet yapan kişilerde yeterli su içimi çok önemlidir. Bu nedenle günde 2-2,5 Litre su içmek metabolizmanın çalışması ve yağ yakımını kolaylaştırması sebebiyle önemlidir. Ayrıca gün içerisinde bir fincan şekersiz kahve ve bir fincan yeşil çay içilmesi de yine kilo vermeye yardımcı olacaktır.

* Akşam yemeği daha çok sebze ve meyve yemeye ayrılmalıdır. Meyve ve sebzeler en fazla lif ve su içerdiği için daha az kalori alınmasına yardımcı olacaktır. Bol salata tüketilmeli ve salatada yağ kullanımı yerine limon suyu, sumak, zerdeçal ve elma sirkesi tercih edilmelidir. Akşam yemeği saat 8’i aşmamalıdır. Akşam saat 8’den sonra vücut metabolizması yavaşlamakta ve yemek yenmesi halinde  ise  kilo verilmemektedir.

* Her gün 30 dakikalık orta tempoda yürüyüşler bile kilo vermeye büyük oranda yardımcı olmaktadır. Eğer yürüyüşe zaman ayırmakta zorlanılıyorsa günü mümkün olduğunca hareketli geçirmek uygun olacaktır.

 

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız” için bir yorum

  • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:44 am
    Permalink

    sağlıklı beslenmek için taze yemeklerden yemeliyiz ama diyet yapmamalıyız çünkü diyet sadece zayıflamaya yönelik bir şey

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir