Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigarayı bırakmak istiyorsanız sizler için sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler ile ilgili öneri ve bilgiler paylaşacağız.

Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 7 Adım

Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz? Sizinle paylaşacağımız sigarayı bırakma yöntemleri ve adımlarını uygulayın.

  1. Liste yapın. Neden sigarayı bırakmak istiyorsunuz? Maddi sebepler mi yoksa sağlık sebepleri mi? Aklınıza gelen tüm nedenleri bir kağıda yazın ve görebileceğiniz bir alana bırakın.
  2. Bir gün belirleyin. Sigara sayınızı azaltarak bırakmaya çalışmak istediğiniz sonucu vermeyecektir. Sigarayı belirlediğiniz günde tamamen bırakın.
  3. Sigarayı içmeyi bıraktığınız anda sigarayı hatırlatan tüm unsurları ve sigara paketlerinizi çöpe atın.
  4. Arkadaşlarınıza sigarayı bıraktığınızı söyleyin. Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler içerisinde yer alan bu adım çevrenizdekilere söylediğiniz bu sözü çiğnememeniz için çok önemli bir adımdır.
  5. Sigara içerken yaptığınız bir eylem varsa bundan uzak durun. Örneğin; kahve içmek vs. Bu eylemler yerine sinemaya gitmek ya da kitap okumak gibi eylemleri tercih edin.
  6. Sigarayı bıraktığınızda bir ay içerisinde ne kadar birikim yapacağınızı hesaplayın. Bu size ne kadar tasarruf edeceğinizi göstereceğinden iyi bir teşvik olacaktır.
  7. Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize tasarruf ettiğiniz parayla ödüller alın. Mesela sigarayı bıraktıktan bir ay sonra, bir aylık sigara paranızla kendinize çok istediğiniz bir kıyafeti satın alın. Bu sizin için çok iyi bir motivasyon olacaktır.

Bu sigarayı bırakma adımlarından birini ya da birkaçını uygulayarak sigarayı başarılı bir şekilde ve bir daha içmemek üzere bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir