Uykusunda Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuğunuz karanlıktan korkuyor ya da uykudan korkarak kalkıyorsa ve karanlıktan korkan çocuğa ne yapmalı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuk Uykusunda Neden Korkar?

Çocuğun uykusunda korkması aslında oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve bu durumun aşılmasında ebeveynlerin tutumu çok büyük rol oynamaktadır. Başta uykudan korkarak uyanma durumunun nedeni çocuklarda oldukça sık görülen karanlıktan korkma fobisi ile ilgili olabilir. Ya da çocuğunuz gün içerisinde yaşadığı stres ve sıkıntılar nedeniyle kabus görüyor olabilir. Her iki durumda da doğru davranışlar sergileyerek çocuğunuzun bu korkusunu aşmasını ve huzurlu bir uyku alarak büyüme ve gelişme sürecini hem fiziksel hem de psikolojik açıdan desteklemesini sağlayabilirsiniz.

Uykudan Korkarak Uyanan Çocuğa Yapılması Gerekenler

Anne ve babaların uykusunda korkan çocuk açısından yaptıkları en yanlış davranış korkusunu açıkça dile getiren çocuğa korkacak bir şey yok telkini verip geri uyutmaktır. Bu durumda çocuk kendini korktuğu için suçlu hissedebilir ya da sizden destek göremediğini düşünerek uykuda korkma durumunun daha da ağırlaşması durumu ortaya çıkabilir. Bu durumda yapmanız gerekenleri sizler için listeledik:

  • Çocuklarınızın korkusunu küçümsemeyin ya da alay etmeyin. Aynı şekilde aşırı koruyucu da davranmayın. Onun korkularını anladığınızı ve ona yardımcı olacağınızı söyleyin.
  • Çocuğunuzun korkusunun nedenlerini araştırın ve ortadan kaldırmak için bu nedenleri bularak çözüm arayın.
  • Sürekli çevrenin ve insanların tehlikeli olduğuna dair cümleler kurmayın ya da onu korkutacak masallar ya da çizgi filmler izletmeyin.
  • Fiziksel temasla korkusunu kontrol altına almasını sağlayın.
  • Uykusunda korkmasının nedeni karanlıktan korkan çocuk durumuysa bu durumda odasındaki ışığı loş bir ışık seçerek ve korkarsa onun yanına gelebileceğinizi söyleyerek karanlık korkusunu aşmasına yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir