Zerdeçal Faydaları Madde Madde

Bitkisel ürünler geçmişten bu güne faydalıdır ve günümüzde de yan tedavi yöntemi olarak birçok yerde tercih edilmektedir. Zerdeçal da tedavilerde öne çıkan bitkiler arasında.

Kansere Faydaları

Zerdeçalın faydası arasında en önemlilerden biri kanser nedeni zararlı maddeleri engellemeye yararlı olmasıdır. Özellikle meme kanseri, kolon kanseri, prostat gibi kanser türlerinde doğal bir mücadele yöntemi olarak karşımıza çıkar.

İltihaba İyi Gelir

Antioksidan özelliği olan zerdeçal, hücrelere zararlı serbest radikalleri yok eder. Romatizma ağrılarında da iyileştiricidir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal, hastalıklara karşı da direnç artırır.  Lipopolisakkarit maddesi içerdiği için bu yönde katkısı olur. Soğuk algınlıkları, grip ve öksürük sorunlarında düzenli olarak kullanılabilir.  Belirgin bir iyileşme gösterecektir.

 Yara Dezenfektesi İçin Kullanılabilir

Sadece içsel sağlıkta değil yara gibi durumlarda da zerdeçalın faydaları bulunabilir. Toz haline getirilen zerdeçal, yaraların temizlenmesinde kullanılabilmektedir. Mikrop kapmalarını engellemek için ideal bir yöntemdir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Tok tutması ve metabolizmayı hızlandırması gibi etkilerle zerdeçal kilo vermeye faydalı bir üründür. Bu nedenle tozu sıcak suyla karıştırılıp içilebilir. Ancak dozuna önem vermek gerekir.

Şeker Hastalığının Önüne Geçer

Diyabetin önüne geçen zerdeçalın yararları saymakla bitmiyor. İnsülin görevi gören maddeler barındırması nedeniyle kan şekerini sağlıklı bir seviyede devam ettirir. Ek olarak tip 2 diyabetin de başlamasında engelleyici rol oynar. Zerdeçal sadece şekerde değil kolesterolde de etkilidir. Araştırmalar da bunu kanıtlar niteliktedir.

 

Zerdeçal Faydaları Madde Madde” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir