Güneş enerjisi su ısıtma sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri Sık Sorulan Sorular

Güneş enerjisi su ısıtma sistemleri

1. Güneş enerjisi sistemi ne kadar sürede kendini amorti eder? 

Sistemler 2 – 3 yıl gibi bir zamanda kendisini amorti etmektedir, su kullanma miktarına göre değişir. Belli bir süre sonunda kullanıcı suyunu ücret ödemeden ısıtacaktır.

2. Güneş enerjisinin belli başli kullanım alanları nerelerdir?

Konutlar
Apartmanlar ( merkezi sistem )
Havuz ısıtması
Ticari işletmeler;
Otel
Hastane
Yemekhane
Akaryakıt istasyonları
Fabrikalar…

3. Güneş enerjisi sistemi hangi aylarda çalışır? 

Güneş olduğu sürece 12 ay boyunca yararlanmak mümkündür

4. Güneş enerjisi sistemleri daha çok Güney Bölgesinde kullanılmaktadır, Ankara’da su ısıtması yapabilecek midir? 

Türkiye fazla güneş alan bir ülkedir. Bunun için ülkenin her yerinde güneş enerjisi ile su ısıtılabilir. Almanya gibi Türkiye’ye göre daha az güneş alan bir ülkede bile güneş enerjisi sistemleri ülkemizden çok daha fazla kullanılmaktadır.

5. Sistemleriniz sadece güneşin olduğu vakitlerde mi sıcak su sağlıyor? 

Hayır. Sistemlerimiz 24 saat sıcak su verir. Gündüz ısıtılan su, geceleyin ısı yalıtımlı depoda soğumaya karşı korunarak depolandığından, güneşin olmadığı vakitlerde de kullanıma hazırdır.

6. Güneş enerjisi sistemleriniz elektrik üretiyor mu?

Güneş enerjisinden hem sıcak su hem elektrik üretilebilir ancak bunlar birbirinden farklı sistemlerdir.

7. Sistemleriniz doğa dostu mu? 

Sistemlerimizde kullanılan yalıtım malzemeleri hariç diğer malzemeler % 100 geri dönüşümlüdür. Güneş enerjisi sistemleri doğa dostudur, Bu sistemlerle yakıt kullanımını azaltıldığı için CO2, CO, SO2, NOx gibi zehirli gazların çıkışı önlenir. SO2 gazı asit yağmurlarını oluşturur. CO gazı solunumu ciddi kansızlık olaylarına yol açar. CO2 gazı solunum tıkanıklıklarına yol açar. NOx gazları fiziksel rahatsızlıklara, gözlerde yanmaya ve yüksek dozda bulunduğunda boğulma hissi yaratır. Sistemlerimiz tam bir doğa dostudur.

8. Ürünleriniz devalüasyondan nasıl etkileniyor? 

Ürünlerimizde kaliteyi düşürmeden elimizden geldiği kadar kendi doğal kaynaklarımızla üretilen parçalar kullanılmaktadır. Bu sebeple sistem fiyatlarımızdaki artış devalüasyondan fazla etkilenmez.

9. Hangi bölgelerde Açık Sistem hangi bölgelerde Kapalı Sistem kullanılır?

Şebeke suyunun donma tehlikesi olan ve suyu kireçli olan bölgelerde Kapalı Sistem kullanılır. Açık Sistemler şebeke suyunun donma tehlikesi olmayan sıcak bölgelerde ve suyu kireçli olmayan bölgelerde kullanılır. Açık Sistem yazlık bölgelerde kışın sistemin suyu boşaltılmak üzere kullanılabilir.

10. Güneş enerjisi ile ısı pompasını karşılaştırır mısınız? 

Isı pompası kullanıldığında mutlaka bir miktar elektrik sarfı olacaktır. Isı pompasının enerji sarfı, doğalgaz ve elektriğe göre oldukça düşüktür, ancak güneş enerjisi kullanmanın ek masrafı yoktur.

11. Dolu ve kar yağışı kollektörlere zarar verir mi? 

Kışın normalde çatı üzerinde biriken kar, kolektör monte edildiğinde, kolektör üzerinde birikecektir. Kolektörün eğiminden ve geometrisinden dolayı üzerinde az bir miktar kar toplanır. Kar yağışı çok olan bölgelerde sistemin arkasında kar birikmemesi için kolektörle çatı arasında mesafe bırakılır; sistem mümkün olduğu kadar çatının sırtına yakın olacak şekilde uzman ekiplerimiz tarafindan monte edilir. Dolu ve kar yağışı kolektörlere zarar vermez.

12. Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan pompalar ne kadar elektrik çekmektediler? 

Güneş enerjisi sistemlerinde isteğe bağlı olarak sıcak su basınç pompaları kullanılmaktadır genellikle 30 – 90 W arasında güç çeken pompalar günde ortalama 4 saat çalıştığı düşünülecek olursa, bir aydınlatma ampülü kadar elektrik tüketmektedirler

13. Takılan sistemin kolektörlerinin tam olarak güneye bakması gerekir mi?

Kolektörler tam güneye bakmalıdır. Ancak özel durumlarda kolektörler güneyden doğuya veya batıya doğru en çok 15º sapacak şekilde monte edilmektedir.

14. Seçici yüzeyli kolektörlerin, siyah boyalı kollektörlerden farkı nedir? Seçici yüzeyli kolektörler hangi durumlarda tercih edilir? 

Seçici yüzeyli kolektörlerin ısı kayıpları daha az olduğu için mat siyah boyalı kolektörlere oranla daha fazla ısıtma sağlar. Seçici yüzeyli kolektörler daha çok;

Ev ısıtmasında kazan takviyesinde,
Sanayide ısı gerektiren proseslerde enerji tasarrufunda,
Güneş ışınımının az olduğu bölgelerde,
Kolektör montajı için yeterli alan bulunamadığı durumlarda…tercih edilir.

15. Montaj sırasında pislik oluyor mu? 

Ekibimiz çok titiz çalışmaktadır, gerekli yerlerde çizilmelere karşı önlem alır ve montaj sonunda temizlik yapar.

2

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

GÜN-ISI Güneş Enerji Sistemlerinin kullanım alanları oldukça geniştir başlıca kullanabileceğiniz yerler Villalar, Yüzme havuzları, Merkezi sistemler, Kooparatifler, Apartmanlar, Yemek fabrikaları, Lokantalar, Benzinlikler, Fabrikalar, Benzinlikler, Resmi daireler, Oteller, Öğrenci Yurtları, Misafirhaneler gelemktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir