Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Engellenir?

Kredi kartları son yıllarda alışverişlerin vazgeçilmezleri haline geldi. Sonradan ya da taksitli ödeme seçenekleri ile sahiplerinin yardımına koşan kartlar, gereken dikkat gösterilmediğinde bir kâbusa da dönüşebiliyor. Yapılan araştırmalara göre kredi kartı dolandırıcılığının artması, bu alanda alınması gereken önlemlerin önemini de artırıyor. İşte kredi kartı kullanımlarınızda dolandırılmamanız için almanız gereken üç önlem.

  1. Pos Makinesi İsteyin

Kredi kartları en çok kopyalanmak sureti ile çalınıyor. Bu dolandırıcılık yönteminde ödeme yapmak için kartınızı farklı kişilere vermeniz yeterli. Günümüzde restoranlarda masaya gelen hesapların kredi kartı ile ödenmek istediği durumlarda pos makinesini istemeniz, kartınızı başkalarına vermenize mani olacaktır. Bu sayede kartınız için belirlemiş olduğunuz şifreyi de paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

  1. E-ticarette Güvenlikten Emin Olun

İnternet üzerinden alışveriş yapmak son yılların en büyük kolaylığı. Ancak bu kolaylıktan nemalanmak isteyen dolandırıcı sitelerin sayısı da oldukça fazla. Bir site ürünlerini piyasa fiyatlarının oldukça altında satıyorsa büyük ihtimalle kart bilgileriniz tehlikededir. Bu yüzden güvenilir olmayan sitelerden uzak durup bilinen markalardan alışverişlerinizi tamamlamanız öneriliyor.

  1. 3D Güvenlik

Bankalar, artan dolandırıcılıklardan sonra 3D güvenlik sistemlerini devreye soktu. Bu sayede özelikle online kart kullanımlarında kartın kayıtlı olduğu cep numarasına gelen onay kodunun alışveriş yapılan siteye girilmesi gerekiyor. Bankanızla irtibata geçerek 3D güvenliğe onay vererek ya da sisteminde bu özellik bulunan siteleri tercih ederek, kredi kartı dolandırıcılığına karşın kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir