Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Kendinizin ya da çocuğunuzun teknoloji bağımlılığı olmamasını istiyorsanız sizlere teknoloji bağımlılığını önlemenizi sağlayacak önerilerimiz var.

Teknoloji Bağımlılığını Önlemek İçin Öneriler

Aşağıda sizler için teknoloji bağımlılığı önleme imkanı sağlayacak öneriler paylaşacağız.

            Doğru ve Sağlıklı Teknoloji Kullanımı İle İlgili Bilgi Verin

Çocuğunuzun teknoloji bağımlılığına yakalanmasını önlemek istiyorsanız ona doğru bir bilgilendirme yapın ve internet ve teknolojinin doğru ve sağlıklı olarak nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi verin.

            Teknoloji Bağımlılığı Risklerini Ortadan Kaldırın

Teknoloji ve internet bağımlılığına neden olan faktörleri ortadan kaldırın. Örneğin teknoloji bağımlılığına neden olan en büyük etmen yaşam alanlarımızın ve vakit geçirdiğimiz alanların daralması ve asosyalleşmedir. Çocuklarınız ya da kendiniz için dışarıda vakit geçirebileceğiniz aktiviteler belirleyerek internet bağımlılığı geliştirmenin önüne geçebilirsiniz.

            Hayat Tarzınızı Değiştirin

İnternet ve teknoloji bağımlılığına günlük hayat rutininiz neden oluyorsa bu rutinleri kırın. Teknoloji bağımlılığınızın zirveye çıktığı saatlerde kendinize yeni alışkanlıklar edinmeniz teknoloji bağımlılığını kırmanızda size yardımcı olacaktır. Araştırmaların gösterdiği üzere teknoloji bağımlılığı en yoğun olarak okul ve iş sonrası olan akşam – gece saatlerinde görülmektedir. Akşam spor yaparak ya da gece yatmadan önce kitap okuma alışkanlığı edinerek teknoloji bağımlılığınızı aşabilirsiniz.

            Psikolojik Yardımdan Çekinmeyin

Eğer çocuğunuzun ya da kendinizin internet ve teknoloji bağımlılığı konusunda okuduğunuz kaynaklar ve öneriler size yardımcı olmuyorsa teknoloji bağımlılığının altında başka nedenler olabilir. Bu nedenle böyle durumlarda çocuğunuz ya da kendiniz için bir psikologdan yardım almanız sorunu keşfetmenizi ve kontrol altına almanızda size yardımcı olacaktır.

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir?” için bir yorum

  • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:52 am
    Permalink

    bence her saatin her dakikası internete bakılmaz bu çok yanlış ama bunu atlatmak için kendinizi tutmanız gerek bende her zaman internete bakıyordum bu sorunu çözdüm nasıl mı oldu çok kolay kendinize güvenin

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir