Telefon Şarjının Uzun Gitmesi İçin Neler Yapmalıyız

Telefonların özellikleri arttıkça batarya süresinde de azalma görmek mümkün. Eski tip telefonların daha uzun süre şarjının gitmesi de bunu gösteriyor.

Dolduktan Sonra Boşa Şarj Etmeyin

Telefon şarjının uzun gitmesi için şarj ederken dolması halinde yine devam etmemek gerekir.  Yani dolar dolmaz prizden ayırmak gerekiyor. Aksi halde zaman içerisinde batarya zayıflıyor ve kapasitesi azalıyor. Özellikle yüksek enerji yoğunluğuna sahip Lion piller lityum kobalt oksit temelli olduğundan bu tür sorunları daha çok gösterebilir.

Tam Dolmasını Ve Bitmesini Bekleyin

Bataryanın ömrünü uzatmak için tam bitmesi ve sonra şarj edilmesi gerekir. Ayrıca dolmadan da kullanılmamalıdır. Ancak akıllı telefonlarda bataryanın tam bitmesi ve bu şekilde şarj olması sınırlı bir duruma işaret eder. Yani tam bitmeden epey azalınca şarj edilmesi akıllı telefonlar için daha avantajlı da olabilir. Ancak telefon özellikleri ve bataryasıyla ilgili doğrudan satın aldığınız yerden daha sağlıklı bilgi edinmek mümkün. Günlük hayatı kolaylaştırdığı için bunu doğru kabul edenler de olabilmektedir. Yanıltma payına önem vermek gerekiyor.

Kullanılmayan Bataryayı İyi Saklayın

Önemli ve gözden kaçan bir detay, telefon bataryasının ömrünü uzatmak için kullanılmayan telefonların nasıl bekletileceğidir. Eğer kullanmadığınız bir telefonunuz varsa ayda bir kere şarj ederek devam etmeniz gerekir. Çünkü devamlı uzun süre hiç çalışmayan batarya bir süre sonra tamamen zarar görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir